Conference program

Download detailed presentation schedule

Registered participants:

Click here for a detailed schedule of presentations on CoffeeLive platform

19 June
Sunday
15:00-17:00
Gdańsk Old Town tour
starts at 15:00 Brama Wyżynna (Upland’s Gate)
ends at 17:00 Gdańsk University of Technology
17:00-20:00Registration & Icebreaker party
Main Hall (first floor) / Fahrenheit courtyard
20 June
Monday
8:00-9:00Registration
Main Hall (first floor)
9:00-9:30
Conference opening
Aula room
9:30-10:30
Marc Bierkens: Recent advances and outstanding challenges in large-scale hydrological modelling
Aula room
10:30-11:00
Coffee break
Aula hall
11:00-13:00Multiphase flow and transport in porous media (1)
Aula room
Flow, transport and deformation in fractured rocks (1)
Room 300
Transport and reaction across scales in hydrological systems (1)
Room 451
13:00-14:30
Lunch
Fahrenheit courtyard
14:30-15:30
Dorthe Wildenschild: Characterizing biofilm growth and colloidal deposition and the resulting fluid network alteration in porous media
Aula room
15:30-16:00Coffee break
Aula hall
16:00-18:20Multiphase flow and transport in porous media (2)
Aula room
Groundwater modeling (1)
Room 300
Transport and reaction across scales in hydrological systems (2)
Room 451
21 June
Tuesday
9:00-10:00
Jirka Simunek: Recent developments and applications of the HYDRUS computer software packages
Aula room
10:00-10:30
Coffee break
Aula hall
10:30-12:30Modeling water flow and contaminant transport in soils
Aula room
Geochemistry coupled to flow and other processes (1)
Room 451
Machine learning and data-centric simulation (1)
Room 300
12:30-14:00
Lunch
Fahrenheit courtyard
14:00-15:00
Adriana Paluszny: Numerical modelling of the poroelastic deformation of geomechanically grown three-dimensional curving fracture patterns and their equivalent permeability
Aula room
15:00-15:30Coffee break
Aula hall
15:30-17:10Groundwater modeling (2)
Aula room
Flow, transport and deformation in fractured rocks (2)
Room 451
Machine learning and data-centric simulation (2)
Room 300
17:10-19:00Poster session
Hevelius courtyard
22 June
Wednesday
9:00-10:00
Dominic Reeve: Modelling wave attenuation by vegetation
Aula room
10:00-10:30
Coffee break
Aula hall
10:30-12:30Marine hydrodynamics and related phenomena (1)
Aula room
Integrated hydrologic models (1)
Room 300
Geochemistry coupled to flow and other processes (2)
Room 451
12:30-14:00
Lunch
Fahrenheit courtyard
14:00-15:00
Monica Riva: Coping with diverse degrees of knowledge in complex subsurface systems
Aula room
15:00-15:30Coffee break
Aula hall
15:30-17:10Marine hydrodynamics and related phenomena (2)
Aula room
Integrated hydrologic models (2)
Room 300
Multiphysics and domain decomposition methods (1)
Room 451
19:00-24:00Conference dinner
"Filharmonia" Restaurant
Gdańsk Old Town
23 June
Thursday
9:00-10:00
Jan Nordbotten: Numerical methods for coupled hydromechanical problems in fractured rocks
Aula room
10:00-10:30
Coffee break
Aula hall
10:30-12:30Multiphysics and domain decomposition methods (2)
Aula room
Coupling free flow and porous media flow
Room 300
Computational modeling of cold climate processes
Room 451
12:30-14:00
Lunch
Fahrenheit courtyard
14:00-15:00
Rainer Helmig: Coupled free and porous-medium flow processes – models, concepts and analysis
Aula room
15:00-15:30Plenary - Conference closing
Aula room

Download detailed presentation schedule

Registered participants:

Click here for a detailed schedule of presentations on CoffeeLive platform